Hoe de studievereniging je motivatie een boost geeft!

Niels Bakker | juni 9, 2026

Veel studenten die ik spreek zijn niet actief verbonden met hun studievereniging. Sterker nog, studieverenigingen bevinden zich in zwaar weer sinds Corona. Ze hebben moeite met het vullen van commissies en besturen en zien een lage aanwezigheid op de leuke en interessante activiteiten¹. Spijtig, want een studievereniging kan iets bieden wat vaak verloren gaat bij studenten: motivatie!

Self-Determination Theory

Om toe te lichten hoe jouw motivatie een boost kan krijgen door actiever betrokken te zijn bij je studievereniging, haal ik de Self-Determination Theory aan. Deze bestaat uit drie onderdelen, die elk positief in beweging worden gezet door je toekomstige deelname (na het lezen van deze blog) bij jouw studievereniging.

Autonomie: Je studie kan vaak voelen als “moeten” met opgelegde doelen en deadlines. De deelname aan activiteiten van je studievereniging doe je echter volledig uit vrije wil. Je kiest zelf voor deelname aan die interessante stof overstijgende lezing van die succesvolle persoon uit het werkveld. Of je kiest zelf voor een functie bij de vereniging. Je kiest het zelf en dat geeft dus een gevoel van vrijheid! 

Verbintenis: De studententijd lijkt altijd een grote gezelligheid, maar genoeg studenten ervaren alsnog eenzaamheid zodra ze de grote collegezalen binnen lopen. Dit terwijl je een club hebt en een gezellig huis. Hoe kan dat? Dit komt vaak doordat er geen contact is met andere studenten van dezelfde studie. Dit geeft dus alsnog het gevoel dat je niet verbonden bent met de mensen om je heen op de studie zelf. De studievereniging kan dit op een leuke manier oplossen. Ga dus wel af en toe naar die borrel en lezing toe of overweeg nog actievere deelname voor nog meer verbinding!

Competentie: Door niet alleen bezig te zijn met wat je moet halen aan opgelegde deadlines en doelen, maar ook te verdiepen in interessante stof overstijgende materie, zien we studenten hun zelfvertrouwen en intrinsieke motivatie groeien. Door actief met studiegenoten in contact te staan, wordt er ook makkelijker nagepraat over vakinhoudelijke zaken en is een studybuddy gauw gevonden. Kennis en kunde nemen op een leuke manier toe en daarmee het gevoel competent te zijn. 

Wil je je verder verdiepen in de Self-Determination Theory en hoe dit jou kan helpen intrinsiek gemotiveerd te raken? Bekijk dan dit filmpje nog even:

Uiteraard staan wij bij Wake Up Student ook graag voor je klaar om je weer intrinsiek in beweging te krijgen. 

Bron: 

1.https://www.rtvutrecht.nl/nieuws/3929042/zeker-8-studieverenigingen-in-zwaar-weer-steeds-minder-animo-onder-studenten-voor-bestuursjaar

Scroll naar boven